Co wiemy o karpiach ?

Wiemy, że o karpiach wiecie dużo, ale czy nie warto przypomnieć sobie kilka faktów np.

👉Karp to pierwsza ryba udomowiona przez człowieka.

👉Najwcześniej udomowiono ją w Chinach (V w p.n.e.). Tam uważany jest za symbol szczęścia.

👉Karp jest ważnym elementem kultury wschodu, gdzie powstało wiele legend i mitów z nim związanych np. karpie, które płynąc w górę Żółtej Rzeki przekroczą skalny próg zwany Smoczą Bramą zamienia się w Niebieskiego Smoka 🐉będącego wcieleniem dobrobytu, siły i pomyślnego rozwoju wydarzeń.

👉W Chinach powstała pierwsza książka kulinarna zawiązana z potrawami z karpia. Napisał ją Pan Li.

👉„Li” to jedno z najpopularniejszych nazwisk w Chinach – tłumaczy się właśnie jako „karp” – oznacza m.in. korzyść i zysk, podobnie jak japońskie „koi”.

👉W Europie pierwsze wzmianki o karpiu są u greckiego filozofa Arystotelesa, później mamy wzmianki historyczne z Rzymu z I w n.e.

👉 Co się stało, że karp został spopularyzowany w Europie? Wszystko za sprawą postów w Średniowieczu⛪️. Było ich tak dużo (około połowa roku była ograniczona postami – oprócz długich postów okresowych, mięsa nie jedzono również w poniedziałki, środy i piątki), że karp szybko stał się wysoko cenionym źródłem białka dla zakonników, którzy zakładali stawy hodowlane przy swoich klasztorach. Wraz z chrystianizacja i budową klasztorów w całej Europie stawy karpiowe szybko się rozpowszechniały.

👉Karpie koi stały się popularnym motywem w tatuażu… mi.in. lubią go członkowie gangu Yakuzy z Japonii , ale to już inna opowieść …😁

zdjęcie z : Max Ducourneau w Unsplash

źródło: ekaloria.pl, krainaniezwyklosci.pl

error: Content is protected !!