Rekin wielorybi

Z serii #czy_wiesz_że… zapraszamy na spotkanie z super uzębionym rekinem wielorybim🦈🦷🧛‍♂️.

Ostatnio wspominaliśmy Wam o najmniejszej rybie świata, dziś będzie garść ciekawostek o największej, czyli właśnie o rekinie wielorybim.

Nazwa jest nieprzypadkowa, bo ta rybka zawdzięcza ją swoim rozmiarom, które mogą dosięgać 18m. Jeżeli chodzi o wagę to też jest słuszna – najcięższy zarejestrowany osobnik ważył 10 ton, a długość życia tej ryby to nawet 70 lat (❗️)

Mimo, że to rekin, nie jest on groźnym stworzeniem – żywi się głównie planktonem i ma całkiem łagodne usposobienie. Kolejnymi wyjątkowymi cechami tego morskiego stworzenia są OCZY👀.

Oczy tego stworzenia mają zadziwiająco wiele niespotykanych cech dla tego gatunku np.

🔵 znajdują się po bokach głowy, a nie jak u innych rekinów – z przodu

🔵rekiny wielorybie nie posiadają powiek – a powieki są cecha charakterystyczna rekinów

🔵kolejna niesamowitą cechą jest umiejętność chowania gałek ocznych wewnątrz czaszki – dzieje się tak w razie zagrożenia.

🔵w skórze wokół wybrzuszonej obudowy gałek ocznych i w pobliżu tęczówki 😲 rekiny wielorybie wykształciły tysiące małych zębów, które swoim wyglądem przypominają zęby trzonowe człowieka❗️ – to stosunkowo niedawne odkrycie zespołu naukowców pracujących w japońskim Centrum Badawczym Okinawy Churashima.

Jak odkryto już wcześniej – rekiny posiadają większą część ciała pokrytą zębami skórnymi, zaskoczeniem dla badaczy były zęby wokół oczu.

🤔Pewnie zastanawiacie się dlaczego te wyrostki naukowcy nazwali zębami🦷. Otóż po ich zbadaniu okazało się, że w strukturze przypominają zęby pokryte twardym szkliwem. Do czego mogą służyć?

Oczywiście NIE do jedzenia, a do ochrony przed innymi drapieżnikami, a także ich specyficzne ułożenie przyczynia się do poprawy ich szybkości w wodzie.

Źródło i fotografie: journals.plos.org

Foto: Silas Hao z unsplash

error: Content is protected !!