Żyłka czy plecionka ? Co, kiedy i dlaczego?

Chciałem podjąć temat używania w feederze klasycznym żyłki oraz plecionki. Opowiem tylko o swoich doświadczeniach i chętnie zaproszę wszystkich do dyskusji. Wątek chciałbym podzielić na dwie części: wody stojące oraz rzeka. Dziś zajmijmy się wodami stojącymi.
Zacznijmy od odległości łowienia. Ja osobiście łowię między 13 a 65 metrem. 13 dlatego, że jest to odległość łowienia wędkarzy spławikowych, na tyczkę czy bata. Popieram to tym, że na większości zbiorników na których ja łowię, spławikowcy trenują, więc ryby są przyzwyczajone do tego, że jedzenie wpada do wody na tej odległości. 65 metrów dlatego, że jest to dystans na którym mogę jeszcze precyzyjnie podać mieszankę podczas nęcenia wstępnego oraz łowienia. Na dłuższym dystansie jest to już problematyczne, szczególnie gdy wieje mocny, boczny wiatr.
Czym różni się żyłka od plecionki w kontekście mojego łowienia. Przede wszystkim rozciągliwością. Żyłka jest rozciągliwa a plecionka nie. Plecionka daje nam perfekcyjną prezentację brania. Nawet najdrobniejsze skubnięcia, skutecznie przenosi na szczytówkę wędki. Żyłka wolniej przekazuje branie co ma swoje minusy ale plusy żyłki również są obecne.
Żyłki używam do maksymalnie 20 metra łowienia. Na odległościach większych zawsze używam plecionki. Mam jeden wyjątek od tej reguły ale tylko w momencie gdy brania są pewne i widoczne. Tym wyjątkiem są kwitnące drzewa zrzucające ,,farfocle’’ na taflę wody, które bardzo szybko przyklejają się do plecionki. Nieuwaga może spowodować złamanie szczytówki, a ściąganie tych ,,farfocli’’ z plecionki to udręka. Żyłka daje dodatkową amortyzację co dla mnie jest osobiście ważne podczas szybkościowego łowienia na krótkim dystansie. Jeszcze jedną zaletą żyłki jest to, że wybacza więcej moich błędów podczas łowienia.
Osobiście kocham łowić na plecionki. Piękna widoczność brania, idealne czucie ryby podczas holu, brak potrzeby silnego zacięcia to tylko niektóre z zalet. Jeśli chodzi o grubość plecionki to jest to zawsze 0.08. Grubość żyłki waha się u mnie od 0.16 do 0.18. Nie biorę tutaj pod uwagę połowu karpi, wtedy używam 0.20.
Co jeszcze jest dla mnie ważne. Przypon strzałowy z żyłki, zazwyczaj 0.26 podczas łowienia na plecionkę. Używam go zawsze z racji większych przeciążeń na kiju podczas zarzutu. Moim zdaniem to oszczędza przelotki wędki. Oczywiście nie mówię tu o łowieniu na 30 metrze koszyczkiem 20g, ale o dystansie 50 metrów i więcej, gdzie użyć trzeba koszyczka 35-50 gramów.


Z wędkarskim pozdrowieniem Adrian Lasota

Żyłka vs plecionka
error: Content is protected !!